Sevanje telefonov je že nekaj časa tema vročih razprav, saj si znanstvena srenja glede tega vprašanja ni povsem enotna. Zlasti pomanjkanje obsežnejših raziskav otežuje izpeljavo dokončnih ugotovitev in sklepov glede škodljivosti tega pojava. Kljub temu pa posamične ugotovitve strokovnjakov vzbujajo dodatna vprašanja glede tega, kakšen vpliv ima na nas dejansko sevanje mobilnega telefona in podobnih naprav. Predvsem to, kolikšna vrednost nam sploh utegne škoditi, ostaja precej nedorečeno. Poleg tega je preučevanje povezave z nastankom tumorjev dokaj težavno, saj gre za večletne procese, ki imajo lahko svoje izvore tudi drugje, ravno tako pa je težko preučevati pogostost in način uporabe pri ljudeh.
Preverimo vrednosti SAR – stopnjo specifične absorpcije
Pričnemo lahko s preverjanjem stopnje specifične absorpcije, in sicer gre za informacijo, ki nam pove, koliko radiofrekvenčne energije vsrka naše tkivo na kilogram. Dovoljena vrednost glede na evropske standarde znaša 2,00 W/kg (v ZDA pa 1,60 W/kg), kar naj bi bilo zagotovilo, da ne prihaja do bistvenih sprememb pri človeku. Po nekaterih priporočilih naj bi tako izbor produktov z nižjimi vrednostmi za nas predstavljal varnejšo rabo. Toda velja opozorilo, da nas morda tudi to ne bo zaščitilo, če bodo naše navade ostajale zdravju škodljive. To pomeni pretirano ali nepravo rabo, ki po trenutnih podatkih v povprečju znaša tudi do 5-6 ur na dan.
Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da že aparati druge, tretje in četrte generacije (2G-4G) oddajajo valove med 0,7 in 2,7 GHz, ki lahko povzročajo spremembe, peta generacija s 5G pa naj bi lahko dosegla tudi 80 GHz, kar odpira nove dileme. Leta 2022 je ameriška organizacija the National Academies of Science, Engineering, and Medicine (NASEM) v svojem poročilu pozvala vlado k financiranju obsežnejših raziskav, ki bodo obravnavale vpliv nizke stopnje SAR na tveganje raka ali druge bolezni.
Kdaj je sevanje mobilnega telefona največje?
Situacij, ko je sevanje telefonov povečano, je dokaj veliko:
- kadar gledamo video oziroma pri prenosu podatkov,
- ko se vozimo v avtu,
- ko je signal šibek,
- v kletnih prostorih in dvigalih itd.
Odvisno pa je tudi od znamke produkta.
Kako zaščititi otroke?
Današnji otroci so praktično že od rojstva izpostavljeni različnim virom radiofrekvenčnih elektromagnetih valov: v njihovi bližini se nahajajo mobilne naprave staršev ali drugih družinskih članov oziroma tudi druge brezžične naprave (npr. otroški monitor za nadzor gibanja dojenčka), katerih količina se z leti še vse bolj povečuje. Podobno je lahko tudi v vrtcu ter šoli, kjer starši nimajo vpliva na izpostavljenost, vendar doma lahko ukrepajo in omejijo njihovo prisotnost. Otroci so manjše konstitucije kot odrasli, zato utegnejo biti še bolj ranljivi v tem pogledu.
Raziskava iz leta 2018, ki jo je izvedla mednarodna skupina znanstvenikov in jo je vodil Claudio Enrique Fernandez-Rodriguez s sodelavci, je pokazala, da sevanje telefonov vpliva na otroške možgane kar dva do trikrat več kot na odrasle. Zanje bi morala meja za SAR znašati med 0,2 do 0,4 mW/kg, kolikor je po analizi toksikoloških podatkov v letu 2021 predlagala ameriška nevladna organizacija the Environmental Working Group. Ker še ne poznamo vseh dolgoročnih vplivov, je tako smiselno ravnati preventivno, in sicer lahko ukrepamo na naslednje načine:
- naprave naj bodo čim dlje stran od otrok;
- umaknimo jih iz prostorov, v katerih se otroci igrajo ali spijo;
- otrokom čim kasneje dovolimo njihovo uporabo in tudi ta naj bo zelo omejena, količinsko letom primerna (prej jih bodo uporabljali, večja je lahko verjetnost pojava možganskega tumorja);
- ko jih ne uporabljamo, jih izklapljajmo;
- uporabljajmo funkcijo letalski način, slušalke in mikrofone.
Tovrstna priporočila pravzaprav veljajo za vse, a kot navedeno, so najmlajši še posebej dovzetni za sevanje telefonov, zato je naša naloga, da jim zagotovimo čim bolj varno okolje ter jih naučimo pravilnih navad, ki ohranjajo njihovo zdravje.