Skip to content

Lindab

Vse na enem mestu

Menu
  • Domov
  • Dom
  • Prehrana in zdravje
  • Prosti čas in šport
  • Storitve
  • Tehnika
Menu
strah (1)

Kako obvladovati in premagati strah: nasveti in tehnike za samopomoč

Posted on 13. oktobra, 2023

Strah je čustvo, ki se pojavi kot odziv na zaznano nevarnost ali grožnjo. To čustvo povzroči fiziološke spremembe in lahko vodi do vedenjskih reakcij, kot so beg, skrivanje ali zamrznitev pred travmatičnimi dogodki. Kako razložiti, kaj je strah? Sproži se lahko tako zaradi trenutnih dražljajev kot tudi v pričakovanju prihodnjih groženj. Gre za močno in primitivno čustvo, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju življenja. Ima globoko zakoreninjen pomen v človeški naravi. Gre za čustvo, ki nas opozarja na nevarnost in je bilo ključnega pomena za preživetje naših prednikov. Zato ga lahko razumemo kot čustvo in mehanizem preživetja hkrati. Z njegovo pomočjo smo se izogibali potencialno smrtonosnim situacijam in tako ohranjali svoje življenje.

kaj je strah (1)

Prepoznavanje in razumevanje težav

Preden se lotimo boja proti tej težavi, je ključno, da se ga najprej zavemo in zaznamo. Včasih se nam lahko zgodi, da se tako zatopimo v svoje negativne misli in občutke, da začnemo verjeti, da smo eno z njimi. Vendar pa je pomembno razumeti, da to ni res. Vi ste zgolj zavedanje, ki doživlja te občutke kot odziv na določene situacije. To zavedanje je prvi korak k obvladovanju. Naslednji pomemben korak je njegovo sprejemanje. Pogosto ga želimo zanikati, ga potisniti v ozadje ali pa ga kar ignorirati. Pri tem si lahko predstavljamo, da je težava kot majhen otrok, ki potrebuje našo pozornost. Če mu je ne damo, če ga ignoriramo, se bo še bolj izrazil. Zato je ključno, da se soočimo s težavami, da mu namenimo pozornost in ga sprejmemo.

Razumevanje sporočilnosti

Strah nam nekaj sporoča, in prej ko se mu posvetimo, prej in lažje ga bomo obvladali. Pomembno je, da natančno razumemo, česa se dejansko bojimo. Obrniti se moramo k slikam in mislim, ki jih imamo v zvezi s situacijo, ki nas prežema s tem čustvom. Kaj se dogaja v teh miselnih podobah? Kaj je tisto, česar se resnično bojimo? Postanimo opazovalci svojega notranjega prostora in se poglobimo v razumevanje tega čustva. To nam bo omogočilo, da se bolje pripravimo na soočanje z njim in ga končno obvladamo.

kaj je strah2

Vse mine – moč zavedanja o spremembi

Pomembno je razumeti, da vse v življenju mine. To je neizogibno dejstvo, ki velja tako za dobre kot za slabe stvari. Nobena stvar ni večna, vključno z nami samimi. Življenje je nenehno spreminjanje – kot primer lahko vzamemo gubice na obrazu, ki so se skozi leta pojavile. To zavedanje, da se vse spreminja in mine, lahko pomaga pri soočanju s temi čustvi. Situacija, ki je povzročila to čustvo, bo prej ali slej minila, kar nam daje upanje. Vprašajte se, ali je vaša bojazen realna. Ali vas resnično nekaj ogroža, ali pa je čustvo le posledica vaših preteklih izkušenj ali domišljije? Raziskave kažejo, da je manj kot petina naših bojazni upravičenih, medtem ko si večino ustvarimo v svojih glavah. Če je bojazen upravičena, se osredotočite na to, kaj lahko naredite zdaj, da rešite situacijo in jo obvladate. To vam bo pomagalo premagati občutek nemoči.

kaj je strah1 (1)

Spominjanje zmag kot vir samozavesti

Okrepite svoje prepričanje tako, da se spomnite kaj je strah in kako ste ga v preteklosti obvladali. Razmislite o uspehih, ki ste jih dosegli v zadnjih letih, in jih zapišite. Prav tako se spomnite trenutkov, ko ste se soočili s to težavo in jo premagali, ali pa ste postali še močnejši, odločnejši in pogumnejši ravno zaradi te težave. Dovolite si občutiti v sebi občutek zmagoslavja, pohvalite se za svoje dosežke ter si povečajte samozavest. To vam bo dalo moč in vero v lastno sposobnost premagovanja težav. Pisanje dnevnika je priporočljiva tehnika, ki vam lahko pomaga osvetliti vaše težave. S tem, ko zapišete svoje misli in občutke v dnevnik, boste lažje razumeli, od kod prihajajo vaše bojazni in s čim so povezane.

  • Kontakt
  • Oglaševanje
  • Splošne določbe
  • Varovanje zasebnosti
©2024 Lindab | Design: Newspaperly WordPress Theme