Skip to content

Lindab

Vse na enem mestu

Menu
  • Domov
  • Dom
  • Prehrana in zdravje
  • Prosti čas in šport
  • Storitve
  • Tehnika
Menu
balkonske elektrarne2

Popolna izraba solarne energije v vašem domu

Posted on 30. oktobra, 2023

Balkonske elektrarne omogočajo pretvorbo solarne svetlobe v energijo, ki se nato preko vtičnice dovaja v hišno omrežje. Ta proizvedena energija neposredno napaja gospodinjske aparate, ki so najbližje tej napravi. Tako ima vaš dom vedno prvenstveno korist od lastne proizvodnje energije. Proizvodnja lastne energije ni več rezervirana le za velike investitorje. Tudi manjši potrošniki lahko postanete proizvajalci lastne energije, s čimer zmanjšate stroške in okoljski odtis. Sončna elektrarna na balkonu je mini fotovoltaični sistem, sestavljen iz solarnih modulov, mikro razsmernika in montažnega sistema. Lahko jih sicer namestite kjerkoli – na streho, fasado, vrt, teraso ali steno.

balkonske elektrarne

Enostavna namestitev in uporaba

Postopek namestitve, zagona in registracije za uporabo lastne balkonske elektrarne je preprost. Pred namestitvijo jo prijavite pri distributerju energije, nato pa s priloženimi kabli povežite komponente in jih vključite v hišno vtičnico. Sončna elektrarna na balkonu je privlačna priložnost za najemnike in lastnike stanovanj, ki želijo varčevati pri stroških energije ter prispevati k ohranjanju okolja. S samo nekaj solarnimi moduli lahko postanete samostojni proizvajalec zelene energije. Osnovna sestavina vsakega takega sistema so solarni moduli ali fotovoltaični paneli. Na voljo je izbira med dvema različnima sistemoma solarnih panelov – klasičnimi paneli ali ultralahkimi paneli.

sončna elektrarna na balkanu

Proces pretvorbe energije

Solarne celice znotraj panelov absorbirajo vpadne solarne žarke in ustvarjajo prosto gibljive nosilce naboja, ki omogočajo pretok energije. Poleg solarnih modulov, ki predstavljajo srce sistema, vključuje sončna elektrarna na balkonu tudi solarne in povezovalne kable, mikro razsmernik ter ogrodje za montažo klasičnih modulov ali vezice za namestitev ultralahkih modulov. Mikro razsmernik igra ključno vlogo pri prilagajanju energije, ki jo proizvedejo balkonske elektrarne, tako da je združljiva z domačim in javnim omrežjem. Ta komponenta zagotavlja usklajen pretok proizvedene energije z obstoječimi omrežji. Poteka pretvorba enosmernega toka (energija iz solarne energije) v izmenični tok (energija, ki je na voljo v domačem in javnem omrežju).

Omejitve razsmernika

Ko gre za balkonske elektrarne, je razsmernik omejen glede oddaje moči v naše domače omrežje, pri čemer je največja dovoljena moč 600 W na uro, kar je v skladu z lokalno zakonodajo. Povežete ga enostavno – na eni strani na solarne panele, na drugi strani pa v vtičnico hišnega omrežja. Zadnji, a ne nepomemben sestavni del sta vtič in vtičnica. Sončna elektrarna na balkonu spada med enostavne sisteme, kar pomeni, da sistem preko standardne gospodinjske vtičnice brez strokovnjaka preprosto priključite na omrežje v hiši. Blizu lokacije namestitve mora biti na voljo klasična gospodinjska vtičnica. Proizvedejo lahko od 20 do 70 kWh energije na mesec, odvisno od orientacije in vremenskih razmer. Zasnovane so za sprotno napajanje gospodinjskih porabnikov v pripravljenosti in pokrivanje osnovne porabe v gospodinjstvu.

sončna elektrarna1 (1)

Prihranki in okoljska trajnost

Z uporabo balkonske elektrarne lahko zmanjšate stroške električne energije in obenem prispevate k okoljski trajnosti, saj proizvajate lastno zeleno energijo, ki jo tudi takoj porabite. Poudariti je treba, da oddajanje energije, ki jo proizvede sončna elektrarna na balkonu, v javno omrežje ni smiselno in se ne izplača. Mikro razsmernik omejuje vnos v gospodinjsko omrežje na maksimalno 600 W na uro, namenjenih sprotni rabi. Prav tako ni možno prodati ali dobiti povračila za odvečno, neporabljeno elektriko, ki bi jo oddali v omrežje. Sončna energija iz teh sistemov včasih ostane neizkoriščena, odvisno od življenjskega stila in porabnikov v gospodinjstvu. Presežek energije se lahko brezplačno oddaja v javno omrežje, kar je dobro za širšo skupnost, vendar za posameznika pomeni, da se energija oddaja brezplačno.

Hranjenje energije za popolno izkoriščanje

Z dodajanjem hranilnika energije k temu sistemu lahko shranite odvečno energijo za kasnejšo uporabo. Tako lahko vedno porabite vso proizvedeno energijo, tudi če je trenutno ne potrebujete. Hranilnik energije se polni v časih, ko ne porabite vse električne energije, ki jo proizvede sončna elektrarna na balkonu, in preprečuje sproščanje energije v javno omrežje. To omogoča, da vso proizvedeno energijo iz balkonske elektrarne uporabite izključno za lastno porabo, zmanjšujete stroške energije in povečujete stopnjo energetske samooskrbe. Postopek namestitve balkonske elektrarne v Sloveniji je enostaven in brez potrebe po pridobivanju soglasij. Za sisteme z nazivno močjo pretvornika do 600 vatov potrebujete le prijavo pri distribucijskem operaterju.

balkonske elektrarne1

Uvedba tehničnih zahtev

Na Ministrstvu za infrastrukturo so lansko leto izdali pravilnik, ki določa tehnične zahteve za priključitev in obratovanje teh naprav. Ta korak postavlja pogoje za namestitev naprav tudi v Sloveniji. Tako se odpira pot k izrabi solarne energije na individualni ravni. Sončna elektrarna na balkonu vsebuje poleg panelov tudi inverter, konektorje, kabel z vtičem, vatmeter in konstrukcijo za postavitev panelov. Vsak komplet vključuje tudi dokumentacijo za obveščanje elektrodistribucijskega operaterja. Rešitev je dovolj enostavna, da jo lahko namesti uporabnik sam. Uporaba sistema ne povzroča emisij CO2 ali neprijetnega hrupa, kar predstavlja okolju prijazen način pridobivanja energije.

Prispevek Slovenije k nizkoogljični družbi

Slovenija, podobno kot tudi druge države v Evropski uniji, prek interventnega zakona spodbuja končne odjemalce, da aktivno pristopijo k zmanjšanju porabe plina in električne energije. Poleg tega politike EU poudarjajo, da je v trenutnih okoliščinah odločitev za prehod na brezogljični vir energije izjemno pomembna, tako za družbo, kot za posameznika.

  • Kontakt
  • Oglaševanje
  • Splošne določbe
  • Varovanje zasebnosti
©2024 Lindab | Design: Newspaperly WordPress Theme