Kadar se pogovarjamo o težavah, kot so hude bolečine v križu, je težko določiti točen vzrok zanje, saj je lahko zadaj skritih tudi več le-teh. Po raziskavah v Sloveniji ima težave s tem vse več ljudi. Namreč od leta 2015 do 2021 se je odstotek dvignil za kar 50 %. Lahko bi rekli, da se z njo sreča kar 80 % ljudi, kar pomeni tri-četrtine vsega prebivalstva.
Če ste tudi vi eden izmed teh in ne veste, čemu in kaj povzroča te bolečine v križu, vas danes peljemo skozi nekaj že znanih in tudi nekaj neznanih. Zato nikar ne obupajte, vendar stremite k iskanju rešitve do boljšega počutja.
Bolečine v križu in njeni vzroki
Za nastanek raznovrstnih zbadanj v spodnjem, zgornjem, srednjem ali vratnem delu hrbtenice so lahko krivi številni dejavniki. Vendar ti dejavniki niso zmeraj opredeljeni oz. najdeni, kar pomeni, da velikokrat specialisti ne najdejo natančnega vzroka za nastanek bolečine v križu. Temu drugače rečemo nespecifično odkritje in se zgodi v 85 do 95 %.
Po drugi strani pa imamo primer bolečine v križu, ki jih lahko zelo specifično opredelijo. Krivci, za nastanek le-teh, lahko izvirajo iz mišic, tetiv, vezivnega tkiva, kosti, tkiv ali živčnih struktur.
Primeri vzrokov:
- zlom (občutljivost, ostra bolečina, travma),
- okužba (vročina, toplo območje na hrbtu),
- mišična obremenitev- krči (nastanejo nenadoma, ko prehitro vstanete, kaj nepravilno poberete, se hitro obrnete),
- hernija diska (kadar disk zdrsne s svojega mesta, povzroči: ostre bolečine, mravljince, šibke noge),
- degenerativni artritis (vnetje kolčnega in medeničnega sklepa, ki povzroči togost),
- ledvena hrbtenična stenoza (dolga leta obrabe).
Hude bolečine v križu – nastanek
Naše telo je ena velika uganka in velikokrat se zgodi, da se vzrok za nastanek ne skriva na tistem delu, kjer je težava, vendar izhaja iz drugega dela. Vzrok so lahko na primer: ledvični kamni, fibromialgija, tumor, endometrioza ali razširjene vnete mišice in utrujenost. Razlog sta lahko prav tako nosečnost in prekomerna teža.
Nastanek le-teh se lahko pojavi kot akutno in traja do 6 tednov ali pa kronično, kar lahko traja tudi leta. Slednje je predvsem ob vnetnih revmatskih obolenjih ali izrabi medvretenčne ploščice.
Napake, ki jih delamo in s tem škodujemo svojemu križu
Velikokrat se nastali vzroki za bolečine v križu pojavijo zaradi malomarnosti, prepoznega obiska zdravnika ali pa neupoštevanje same bolečine. Takoj ko vas zaboli, pomislite na masažo. Zdravnika ali protivnetne kreme? Ja, to je napaka! Poskusite v svojem vsakdanu spremeniti rutino. Na primer: opazujte, kako sedite na stolu, sedežni, bodite pozorni, kako stvari odlagate in dvigujete, koliko časa namenite gibanju in podobno.
Je pa res, da ob pretiranem zavzemanju za ostrino, lahko pride tudi do nasprotnega učinka. Če damo primer:
Kadar vas le-ta spomni, da morate počivati, tega ne delajte dolgo, saj lahko povzročite zatrditev in togost hrbtnih mišic in s tem zadevo še poslabšate. Poskusite v celotnem dnevu, zraven počitka vnesti tudi gibanje, če tudi je to le sprehod iz kuhinje na vrt ali do poštnega nabiralnika. Večkrat, ko boste to ponovili, hitreje bo zadeva izzvenela in okrevanje bo potekalo veliko bolje.
Pomoč in zdravljenje
Ker je hrbtenica tista, ki celotno telo drži pokonci, je nujno, da je le-ta močna. Njene mišice pa lahko krepimo in utrdimo samo tako, da se gibamo. K temu pripomorejo:
- plavanje (krepitev mišic, nežno do sklepov. Priporoča se kravl, prsni ter hrbtni slog plavanja),
- hoja (nizka aerobna vadba, ki pripomore k izboljšanju),
- joga (odlična za krepitev hrbtnih mišic, same gibljivosti telesa ter ravnotežje)
- vroča kopel (razbremenitev mišic, zmanjšanje zakrčenosti, umiritev, sprostitev stresa),
- primerne vaje (za sproščanje hrbtenice).
Zdravljenje akutnih stanj se lajša predvsem s protivnetnimi zdravili, počitkom ter kremami, medtem ko se kronične zdravijo predvsem preko specialistov, magnetne resonance in podobno. Zavedati se morate, da je to vaše telo in da ste le vi tisti, ki odločate o svojem počutju.
Zato se nikar ne vdajte v bolečine v križu, vendar ukrepajte z gibanjem, pozitivno naravnanostjo in predpisanim aktivnostim.