Se še spomnite vaših mladih dni, kako ste komaj čakali, da boste prišli iz šole, vrgli torbo v kot in odhiteli v park s prijatelji? Parki in blokovska dvorišča so pri marsikomu pustila lep spomin na brezskrbno obdobje odraščanja. Za razliko od današnjih, prejšnje generacije niso bile v toliki meri izpostavljene tehnologiji in elektronskim napravam, zato smo lahko veliko prostega časa preživeli zunaj, z vrstniki in vragolijami. Verjetno ima vsak kakšno podobno zgodbo, kako se je s prijatelji lotil izdelave vrtne otroške hišice ali gradnje bivaka na drevesu. Tudi sodobne generacije poleg tehnologije ne rabijo biti prikrajšane za te izjemne izkušnje in spomine iz mladosti. K sreči so lesena igrala še vedno tam, kjer smo jih pustili, kjer pa jih ni, pa je morda čas, da nastanejo nova (http://www.svet-igral.si/).
Zakaj je čas na prostem tako pomemben?
Otroci se ves čas razvijajo in prvih nekaj let je ključnih za razvoj motorike, ravnotežja in možganov. Slednji se razvijajo tako, da preko različnih dražljajev iz okolja, ustvarjajo nevronske povezave. Najbolj učinkovito in hitro se malčki učijo skozi igro, ki pa mora biti kakovostna in stimulativna. Najboljša je takšna, ki ne spodbuja samo kognitivnega razvoja, temveč malčka spodbuja tudi k razvoju motoričnih sposobnosti, razvoju koordinacije in ravnotežja ter h gibanju. Zato so aktivnosti na prostem še vedno nekaj najboljšega, kar lahko nudite vašemu malčku. Poleg tega ima tudi številne druge pozitivne učinke, kot so: gibanje na svežem zraku, krepitev imunskega sistema, fizična aktivnost, ohranjanje primerne telesne teže, socializacija, druženje z vrstniki in spoznavanje novih prijateljstev, učenje vlog … Torej, naslednjič, ko boste videli, da se malček dolgočasi, mu namesto tablice ponudite obisk parka. Kdo ve, morda tudi vi najdete kakšne nove prijatelje s podobnimi interesi.
Lesena igrala so spet v trendu
Z vedno večjim okoljskim ozaveščanjem in vračanju nazaj k naravi staršem postaja vse pomembneje, kako bodo živele prihodnje generacije. Vedno bolj se uporabljajo naravni materiali, ki imajo minimalni učinek na okolje, obenem pa so prijaznejši do malčkov. Tako so spet nazaj v trendu lesena igrala. Ta ne samo, da so trajnejša in bolj kakovostna, so tudi prijaznejša, obenem pa nudijo številne možnosti za zabavo in animacijo. Največkrat so postavljena v parkih, na vrtčevskih in šolskih dvoriščih, pa tudi na dvoriščih barov in restavracij ter domačih zelenicah. Med najbolj priljubljenimi so zagotovo stolpi, gugalnice, plezala, peskovniki, tobogani, trim steze in otroške hišice.
Vrtne otroške hišice, stolpi in druga igrala
Ne glede na to, kje postavljate lesena igrala, da bodo kar se da obiskana, je dobro poznati zahteve in želje najmlajših. Bolj kot so ta zanimiva in več možnosti uporabe kot nudijo, z večjim veseljem bodo malčki skakali in plezal po njih. Med najbolj univerzalnimi so zagotovo stolpi, ki v enem sestavu nudijo več različnih možnosti uporabe – od plezalne stene, otroške hišice, mostov, gugalnic, toboganov ipd. V kolikor se odločite za lesena igrala, jih lahko velikokrat izdelajo tudi po vaši želji. Kjer ni na voljo veliko prostora, pridejo v poštev manjše postavitve, na primer otroške hišice, ki malčkom v notranjosti nudijo kotiček zase, na zunanji strani pa ponujajo možnosti za plezanje in bujno domišljijo. Otroške hišice so poleg klasične na voljo tudi v številnih drugih oblikah kot je tunel, vlakec, ladjica ipd.
Kakšni materiali so najboljši?
Ker lesena igrala in otroške hišice ne kljubujejo samo igrivosti malčkov ampak tudi vremenu in času, je bistveno, da so izdelani iz kakovostnih materialov. Med najbolj pogost material za izdelavo sodijo iglavci oz. smreka, ki je znana po svoji trpežnosti, kakovosti, trdnosti in odpornosti na vremenske vplive. Seveda so vsi končni izdelki dodatno globinsko impregnirani ter sestavljeni po veljavnih standardih varnosti in kakovosti. Vsi kovinski deli morajo biti premazani z barvami, ki ne vsebujejo težkih kovin, robovi pa zaobljeni, da se izognete ostrim površinam in trskam.
Ne pozabite na varnost
Lesena Igrala lahko postavimo na različne podlage, kot so zemlja, peščena tla ali beton. V vseh primerih je dobro, da se pod njimi izvede ustrezna zaščita, ki preprečuje poškodbe. Glede na velikost in višino, mora biti nosilna konstrukcija ustrezno vkopana v zemljo ter zalita z betonom. Kjer se malčki gibljejo na višini nad 60 cm nad tlemi, priporočamo nameščeno varno podlago, bodisi travo, drobljeno lubje, mivko, prod ali reciklirano gumo. Prav tako je lesena igrala potrebno redno vzdrževati, še posebej, če so na prostem skozi celo leto.
Za vaše malčke izberite le najboljše
Če razmišljate, da bi vaše dvorišče ali vrt opremili s pripomočki za zabavo najmlajših, ne pristajajte na nič manj kot najboljše. Morda začnete z manjšimi enotami, kot je peskovnik, gugalnica ali tobogan, ki bodo malčke uvedle v svet zabave in jih spodbudile k gibanju. Če so vaši malčki že navdušenci nad tovrstno igro, pa jim z izbiro sestava privoščite še več izzivov in zabave. In ne pozabite v nakup vključiti tudi vaših najmlajših. Nič ni pomembneje kot njihovo mnenje, saj bodo navsezadnje oni tisti, ki jih bodo uporabljali.