Polaganje stenskih tapet je bilo nekdaj izjemno priljubljen način tako krašenja kot tudi zaščite naših zidov, kasneje pa so ga nadomestili drugi načini. To je nekako razumljivo, saj gre kljub vsemu lahko za nekoliko zamudno (a vseeno enostavno) opravilo, nekateri pa imajo preprosto radi zgolj le bele zidove – bodisi zaradi želenih barvnih učinkov ali najhitrejše osvežitve barve. Dandanes pa se trend spet nekoliko obrača, saj polaganje tapet, ki so pestrih ali pomirjujočih vzorcev in iz različnih materialov, lahko pričara posebno vzdušje v naših prostorih. Ponudba je precej bolj pestra kot nekoč, zato smo lahko zares kreativni. Najprej se odločimo za material, ki ga bomo uporabili – poleg papirja je na voljo še vinil, pa tudi tekstil. Glede na to bomo izbrali ustrezni postopek, saj ima vsak material svoje zakonitosti. Trenutni trendi narekujejo cvetlične in tropske motive, ki lahko preobrazijo našo sobo v pravo oazo navdiha.
Predpriprave na delo
Če ne bomo najemali mojstra za polaganje tapet in se bomo sami lotili dela, nam bo zagotovo lažje, če nam bo še kdo pri tem pomagal. Ne glede na različne informacije, ki jih morda dobimo s strani znancev glede tega, kako se najbolje lotiti tovrstnega podviga, pa vselej upoštevajmo najprej navodila in priporočila proizvajalca. Površine morajo biti:
- gladke,
- suhe,
- ravne
- in očiščene,
če pa so naši zidovi ravnokar sveže ometani, moramo nanesti tesnilno maso, da se bo lepilo lahko bolje oprijelo. V kolikor imamo na njih že pritrjene določene elemente oziroma izvrtane luknje, jih primerno označimo, da jih bomo znali kasneje najti. Kakršne koli stare ostanke moramo odstraniti, da ne bo prihajalo do gubanja in nastajanja zračnih mehurčkov, neravnine pa moramo izravnati z maso.
Zadostne količine
Preverimo, ali imamo dovolj zvitkov, da ne bomo zadnji trenutek ugotovili, da zastavljenega cilja ne bomo uspešno izpeljali. Na spletu obstajajo spletni kalkulatorji, ki so nam lahko v pomoč, da izračunamo količine glede na dimenzije sobe in glede na velikost oken ter vrat oziroma glede na tiste površine, ki jih ne želimo prekriti. Priporočljivo je vzeti približno 10 % viška v primeru napak, poškodb ali raznih preprek, do katerih lahko pride med tapeciranjem. Vse role določenega vzorca morajo imeti enako številko izdelave, prekontrolirajmo pa tudi, da nimajo kakšnih napak, sicer jih pravočasno reklamirajmo, ker nam drugih stroškov ponudnik ne bo povrnil.
Pribor
Poleg predpriprav se moramo primerno opremiti tudi z različnim priborom, ki nam bo omogočil natančno izvedbo. Seznam različnih potrebščin, ki jih bomo potrebovali za polaganje tapet, je naslednji:
- čopič,
- lepilo, ki mora biti prilagojeno točno določenemu izdelku,
- meter oziroma ravnilo,
- škarje ali (olfa) nož,
- vodna tehtnica ali križni laser,
- valjček za glajenje,
- ščetka,
- lestev,
- zaščita.
Koristno je imeti tudi delovno mizo, na kateri bomo vse pripravili.
Polaganje stenskih tapet je lahko enostavno
Najprej planirajmo, kako bo potekalo polaganje tapet: vselej določimo navpično črto na vsaki površini in naredimo ustrezne izmere glede na višino stropa. Priporočena je vertikalna postavitev, nekateri vzorci pa bodo morda od nas zahtevali horizontalno. Pazimo tudi na zaporedje vzorcev, saj lahko hitro pride do neskladja in bo šel naš trud v nič (lažje pa je, če vzorcev sploh ni). Narežemo ustrezno velike trakove, upoštevajmo pa tudi dodatek 5 do 10 cm za obrezovanje na sami površini. Režemo vedno pod pravim kotom. Na hrbtni strani trakove premažemo z lepilom, pripravimo pa si jih toliko, kolikor jih bomo lahko nalepili v četrt ure, saj se nato lepilo posuši. Trakove pritrjujemo do dveh tretjin, nato pa še preostalo tretjino in s ščetko iztiskamo zrak. Nekaj malega nenatančnosti si lahko dovolimo npr. pri nepapirnatih materialih, kot je flis, a kljub vsemu bomo morali za dober končni rezultat tapecirati dovolj natančno.