Otroci za svoj telesni in psihološki razvoj potrebujejo veliko gibanja, vendar zanje ni povsod primernih kotičkov, da bi se lahko celovito izrazili. Še posebej v tistih blokovskih naseljih, kjer igrišča niso bila dobro zasnovana, ali pri novogradnjah, ki pogosto igrišč sploh nimajo v načrtih, obstaja velik manko na tem področju. Tako nekateri najmlajši ne morejo kakovostno preživljati prostega časa, kar vpliva tudi na druga področja njihovega življenja. Gugalnice, tobogani, plezala, peskovniki in igra na prostem nasploh ne predstavljajo zgolj pripomočkov za fizično udejstvovanje, temveč spodbujajo:
- druženje,
- sklepanje in ohranjanje prijateljstev,
- kreativnost ter domišljijo,
- sprostitev po vrtčevskih in šolskih obveznostih.
Nenazadnje pa se ob njih srečujejo tudi starši in s tem se gradi celotna skupnost ter medgeneracijske povezave. Zunanja igrala (http://www.svet-igral.si/zunanja-igrala/) poleg naštetih pozitivnih lastnosti omogočajo tudi ustvarjanje tako individualnih kot kolektivnih spominov na otroštvo. Poleg tega otrokom prijazne soseske z rekreativnimi površinami povečujejo vrednost nepremičnin ter sosesk nasploh. Seveda je pri tem pomembno tudi to, da ne gre za kakršna koli zunanja igrala, temveč morajo biti čim bolj kakovostna, tako glede materialov kot izdelave, kakovostno pa mora biti tudi njihovo vzdrževanje. Glede ponudbe preverite in primerjajte več ponudnikov, med drugim na primer Svet igral, ter izberite izdelke priznanih proizvajalcev s certifikati, v kolikor ste v poziciji, da jih boste sami kupovali ali predlagali nakup v lokalni skupnosti oziroma šolskem ali vrtčevskem okolju.
Peskovniki in igra na prostem kot ključen del otroštva
Peskovniki so odličen primer ograjene površine, ki omogoča številna kreativna doživetja, uporabo različnih igrač in orodij ali zgolj rok, s tem pa tudi mnogo interakcij, kot tudi individualno udejstvovanje. Malčki se znajo v njih namreč tudi sami zaposliti z oblikovanjem materiala na različne načine. Manjši plastični peskovniki so na voljo v trgovinah in jih lahko postavimo na vrt, če ga imamo, lahko pa tudi kot starši postanemo nekoliko ustvarjalni in izdelamo svojo verzijo. Tako lahko prilagodimo dimenzije glede na naše kapacitete, v izdelavo pa lahko vključimo tudi svoje otroke, kar bo še povečalo vrednost končnega izdelka.
Doma izdelani peskovniki
Najhitreje in zelo preprostega lahko ustvarimo iz stare gume, ki jo lahko pobarvamo, da bo bolj privlačna, na ta način pa smo tudi ekološki, saj s ponovno uporabo predmeta, ki bi šel na odpad, poskrbimo, da ima še naprej funkcijo. Izberimo gumo v velikosti, ki nam najbolj ustreza, torej če imamo več prostora, je to lahko odslužena traktorska guma, oziroma če ga imamo manj, je to lahko avtomobilska guma. Najprej jo dobro očistimo in uporabimo vodoodporne barve v živahnih odtenkih, iz vezanega lesa pa lahko naredimo še pokrov zanjo.
Druga dokaj preprosta varianta je uporaba stare manjše omarice, iz katere odstranimo predale, nato pa jo predelamo tako, da sprednje stranice predalov uporabimo za sedalo in pokrov. Sedalo je lahko iz ene stranice, pokrov pa zbijemo skupaj iz preostalih stranic. Na koncu vse skupaj še prebarvamo, saj bo s slikovitimi barvami tak predmet zaživel v povsem novi luči.
V kolikor smo zelo spretni z žago, lahko izdelamo povsem svojega lesenega, in sicer je na spletu kar nekaj načrtov, s katerimi peskovniki lahko zaživijo izpod naših rok. Manjšo leseno verzijo lahko izdelamo tudi če imamo prostor zgolj na balkonu in tako svojim najmlajšim naredimo veliko veselja kar v zavetju doma. V tem primeru naj bo v obliki večje škatle s pokrovom, ki jo lahko tudi poljubno prestavljamo. Za to sicer lahko zadostuje tudi že večja plastična posoda pravokotne oblike, a v luči trajnostne uporabe je najboljše recikliranje, kot v prvih dveh primerih. Peskovniki so torej lahko povsem domače izdelave, vedno pa jih postavimo na tak prostor, kjer je senca in zaščita pred vremenskimi in drugimi vplivi, da se ne bodo v materialu začele nabirati škodljive snovi.
Gugalnice
Gugalnice so skupaj s peskovniki in drugimi elementi nepogrešljiv del otroštva in prispevajo k motoriki, koordinaciji in vadbi ravnotežja. Ravno tako pa se pri njihovi uporabi krepijo socialne veščine in vezi. Zagotavljajo tudi sprostitev napetosti in že s kratko uporabo prinašajo poživitev miselnih in telesnih procesov. V raznih oblikah bodo oživile vsak prostor ter delovale povezovalno.
Trendi za zunanja igrala
Zunanja igrala na javnih površinah so se pričela pojavljati sredi 19. stoletja v posamičnih mestih in najprej niso bila vsesplošno prisotna. Šele z 20. stoletjem so postala nekoliko bolj uveljavljena in prepoznana kot ključen del otroškega razvoja. Sprva načrtovalci niso dajali toliko poudarka varnosti, zato so bila zunanja igrala tudi svojevrsten izziv za uporabnike. Šele v zadnjih dvajsetih letih lahko zasledimo vključevanje elementov, kot je zaščitna podloga, ki blaži padce in udarce. V današnji dobi pa se je okrepila zavest tudi o samih materialih. Vse bolj popularna postajajo zunanja igrala iz naravnih materialov, kot so les, pobarvan z nestrupenimi barvami, kamen, vrvi itd. Več informacij o tovrstnih trendih lahko poiščemo pri podjetjih, kot je Svet igral in drugih, kjer nam lahko tudi glede na naše želje izdelajo vrhunske produkte.