Narava se je že dodobra prebudila in prav zdaj je primeren čas za vaša najljubša spomladanska opravila, kot je sajenje, priprava gredic, gnojenje in prekopavanje. Vsekakor pa se morate še preden se lotite kateregakoli od naštetih opravil, najprej odločiti, katero zelenjavo ali zelišča bi radi imeli to sezono. Glede na to, potem lahko načrtujete ureditev vrta.
Najbolje je, da si svoj načrt za spomladansko delo na vrtu zapišete v obliki seznama vseh želenih rastlin in morda narišete še skico površine, kjer nameravate sejati oziroma saditi. Preden se lotite sejanja in sajenja pa vas najprej čaka pobiranje še preostalih pridelkov. Iz zemlje boste morali pobrati tudi listje, vejice in koreninice, skratka vse, kar je odveč. Kar je še ostalo od vrtnin, je potrebno opleti in okopati ter očistiti in urediti gredice.
Kje začeti in kakšno orodje potrebujete?
Če imate pred hišo večjo površino s sadnim drevjem je pomlad pravi čas ne le za ureditev vrta, ampak tudi za obrezovanje trte, sadnih vej in žive meje. Ravno tako je zdaj čas za obrezovanje grmovnic. Za to opravilo boste potrebovali prave ročne škarje. Morda boste potrebovali celo dvoje ročnih škarij, da boste z enimi obrezali živo mejo, medtem ko boste z drugimi poskrbeli za odstranjevanje suhih in odmrlih vej. Najbolj praktične so teleskopske, s katerimi boste lahko dosegli tudi višje veje brez uporabe lestve.
Za rezanje vej in žive meje pa je običajno potrebno tudi bolj zmogljivo akumulatorsko oziroma električno orodje. Če je veliko debelih vej, ki bi se jih radi znebili, boste morda potrebovali celo motorno žago in samokolnico za odvoz odstranjenega vejevja.
Za ureditev vrta morate najprej pripraviti zemljo
Priprava zemlje vključuje predvsem prekopavanje in gnojenje, morda tudi oranje, ali pa pripravo visokih gred. Sodobnejši načini vrtnarjenja pa omogočajo pripravo zemlje brez prekopavanja, saj ta običajno zahteva zgolj nanos humusa in zastirke. Za oranje oziroma prekopavanje bo potrebno ustrezno električno orodje, s katerim boste lahko prekopali zemljo tako, da jo zgolj razrahljate, ne da bi pri tem uničili koristnih mikroorganizmov, ki skrbijo za ravnovesje hranil v zemlji.
Za okopavanje boste predvsem potrebovali lopato, grabljico, motiko in morda rovko ter vrtne vile. Te pridejo prav tudi pri sajenju gomoljev in sadik ter pri sejanju semen. Če katerega od teh pripomočkov še nimate, pred nakupom preverite, če je orodje kakovostno izdelano. Tako bo namreč ureditev vrta za vas bistveno lažja.
Po prekopavanju je na vrsti gnojenje
Če pridelujete zelenjavo, morate zemlji priskrbeti dovolj ustreznih hranil, da se bodo lahko poganjki dobro razvijali in rasli. Zemlja mora tako imeti dovolj vseh potrebnih mineralnih in organskih snovi, ki jih dodajamo z različnimi gnojili. Te dodamo takoj po prekopavanju. Poleg organskih gnojil pa lahko sami dodate še različne mineralne mešanice, hlevski gnoj ali kompost.
Pred sejanjem pa je za najboljšo ureditev vrta in ustrezno pripravo tal priporočljivo tudi merjenje kislosti pripravljene zemlje. Večina rastlin ima namreč raje bolj kisel pH, ki se giblje med 6 in 7 pH. Za to boste potrebovali lakmusov listič, tri dcl vode ter tri žličke zemlje. Zemljo in vodo zmešate in pustite stati eno uro z občasnim mešanjem. Potem pomočite lakmusov listič in odčitajte pH. Če ta znaša med 6 in 7, lahko začnete s sajenjem oziroma sejanjem.
Kaj vse potrebujete za sejanje?
Kljub na splošno toplim spomladanskim temperaturam je pomlad lahko zelo muhasta, zato morate večkrat preveriti tudi temperaturo zemlje, ki mora pred sejanjem znašati vsaj pet stopinj Celzija. V tem času lahko zasejete semena listnate solate, čebule in česna. Če je zemlja hladnejša od pet stopinj, pa bo bolj primerna za semena špinače, graha in boba.
Za sajenje boste potrebovali različne majhne pripomočke, kot so rastlinski napisi, nalepke, štampiljke ter paličice za pikiranje. Tu pa so še različni zalivalni sistemi, na primer zalivalniki in škropilci ali zalivalne cevi, ročke za zalivanje in podobno. Če ste začetnik, so vam na voljo tudi kompleti, ki vsebujejo vse potrebno, da se lotite vašega novega hobija.