Večina rekreativnih športnikov se trudi ohraniti zdrav življenjski slog in poskrbeti za čim hitrejše okrevanje po intenzivnejšem treningu. Vendar je poleg zdrave prehrane pomembno tudi zaužiti dovolj tekočine, da ne bi prišlo do dehidracije. Še vedno velja, da je najbolj zdrava tekočina navadna voda. A nekateri posežejo tudi po drugih pijačah, ki naj bi ponujale še več možnosti za nadomestek porabljene energije.
Mednje spadajo energijski napitki za športnike, ki so zagotovo bolj potrebni za vse tiste, ki se običajno lotevajo zahtevnejših in dlje trajajočih treningov, kot so ultramaraton in podobne vzdržljivostne discipline. Sicer pa na splošno velja, da je za treninge, ki trajajo do ene ure, med in po njih povsem zadostuje uživanje vode.
Kako se je vse skupaj začelo?
Kljub temu, da so proizvajalci teh osvežilnih pijač, ki naj bi poživile telo in vam povrnile moč, vse bolj izvirni in tudi agresivni pri svojem oglaševanju, pa je treba vedeti, kaj vse te pijače vsebujejo. Ko se je leta 1886 rodila najbolj priljubljena mehurčkasta pijača na svetu, je ta vsebovala dve glavni sestavini: kokain in kofein, po katerih je tudi dobila svoje še danes prepoznavno ime. Prvotno je torej šlo v bistvu za poživilno pijačo. Šele kakih 20 let kasneje so iz nje izločili kokain in tako smo dobili navadno osvežilno pijačo.
Številne sodobne različice te pijače danes dobimo v pločevinkah, njihova prodaja pa strmo narašča iz leta v leto. Kljub temu, da so v začetku prvi energijski napitki bili najbolj priljubljeni med najstniki, pa je danes ta alternativa kavi postala zelo razširjena med odraslimi, rekreativnimi in vrhunskimi športniki ter je prisotna praktično v vsakem fitnes centru, klubu ter v prodajalnah s prehranskimi dopolnili.
Kaj vsebujejo običajni energijski napitki?
Ena od glavnih sestavin je torej kofein, ki je v svoji funkciji poživilo oziroma deluje kot stimulans centralnega živčnega sistema, obenem pa ima tudi diuretično funkcijo, saj po zaužitju pospešuje izločanje seča. Določena količina zaužitega kofeina sicer poveča kardiovaskularno vzdržljivost in vas ohranja budne. A če ga zaužijete preveč, ne boste le bolj budni in energični, temveč predvsem razdražljivi.
Vsebujejo tudi različne vitamine iz skupine B, ki med drugim pomagajo pri izčrpanosti ter vzpostavljanju pravilne presnove hranilnih snovi. Ena od sestavin je tudi ginseng, ki v kitajski medicini velja za zdravilno rastlino. Tudi ta naj bi ohranjal telo budno, preprečeval pa naj bi šibkost telesa in utrujenost ter deloval poživljajoče.
Med glavnimi sestavinami je tudi aminokislina taurin, ki se sicer shranjuje v mišičnem tkivu in naj bi izboljševal spomin in sposobnost koncentracije. Obenem naj bi pozitivno deloval na reakcijski čas. Vendar so te navedbe rezultat študij enega od proizvajalcev, zato niso zanesljive. Tu sta še: • guarana, južnoameriška rastlina s plodovi, ki vsebujejo alkaloid guaranin, ki deluje podobno kot kofein, ter • inozitol, ki naj bi spodbujal jetra k učinkovitejšemu razkrajanju beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob.
Ali so energijski napitki za športnike nujno potrebni?
Kot že rečeno uvodoma, smiselni so le pri tistih, ki se lotevajo vzdržljivostnih športov, kjer vadba traja dlje od ene ure. Večinoma pa je povsem dovolj, če s sabo na trening vzamete vodo. Tudi njihova sestava vključuje vodo, elektrolite ter ogljikove hidrate, zato lahko zelo učinkovito nadomestijo izgubo vode in elektrolitov, ki jih porabite med treningom. Obenem pa z njimi lahko na hiter način priskrbite mišicam dodatne ogljikove hidrate, da še naprej zmorejo opravljati svoje delo med izvajanjem treninga.
Najkakovostnejša prehranska dopolnila so običajno tista, ki ne vsebujejo umetnih dodatkov, kot so barvila, sladila in različni umetni konzervansi, temveč temeljijo na naravnih sestavinah. Če imajo energijski napitki uravnoteženo kombinacijo vseh prisotnih sestavin, lahko z njimi pomagate ohranjati telesno vzdržljivost med daljšimi treningi. Hkrati pa lahko pripomorejo k boljši hidraciji telesa, saj z njimi lahko povečate absorbcijo vode med telesnim naporom.