Da bomo znali bolje razumeti morebitne visoke zneske na mesečnih položnicah, moramo najprej vedeti, kateri so naši največji porabniki električne energije v gospodinjstvu. Imamo že zelo star stroj? Ali pa klima napravo in sušilec za oblačila? Tako stare naprave, ki ne ustrezajo več sodobnim standardom, kot tudi zelo zmogljive sodobne naprave, ki nam olajšajo številne aktivnosti oziroma prihranijo čas, lahko potrošijo velike količine vatov. Prvi korak k zmanjševanju stroškov je nakup aparatov, ki so v čim višjem razredu učinkovitosti. To pomeni razred A, kadar nam to dovoljuje naš proračun, saj seveda višji razredi predstavljajo tudi višjo ceno (najnižji je razred G). Poleg tega pa jih moramo tudi smotrno uporabljati.
Kateri so največji porabniki elektrike v gospodinjstvu?
Če bi primerjali, katere naprave so največji porabniki elektrike v gospodinjstvu, bi jih lahko razvrstili v naslednjem vrstnem redu od najbolj do najmanj obremenjujočih za naš družinski proračun:
- Sušilec – 2,50 kWh na cikel
- Klima
- Bojler
- Električni štedilnik
- Hladilnik – nad 400 kWh na leto
- Pralni stroj
- Pomivalni stroj – cca. 1,50 kWh
Procentualno je na mesečni ravni v našem domu najbolj obremenjujoče gretje in hlajenje, in sicer med 45-50 %. Bojlerji, v kolikor jih imamo, so z 12 % drugi največji porabniki elektrike v gospodinjstvu. Hladilniki sami po sebi sicer niso tako potratni, vendar so ves čas prižgani, zato nanesejo 8 %. Sledijo pralni stroji, pečice, pomivalci in tudi TV z 2 do 5 % vsak posamično. Nekaj nanesejo tudi drugi aparati in pripomočki, kot je mikrovalovna pečica ali računalnik, zelo potraten pa je recimo lahko tudi čajnik. S spletnimi kalkulatorji lahko izračunamo, koliko dejansko potrošimo glede na število ur rabe določenega aparata, s čimer si bomo lažje predstavljali, kateri so glavni krivci za visoke številke na položnicah.
Največji porabniki električne energije v gospodinjstvu in možnost prihrankov
Kot omenjeno na začetku, največji porabniki elektrike v gospodinjstvu niso edini krivci za naše visoke račune. Pomembna je še vrsta drugih dejanj oziroma naši načini uporabe, ki jih lahko prilagodimo tako, da dodatno znižamo stroške. Glede na različne aparate, so priporočila naslednja:
- Sušilec: Sušimo raje na zraku. Da bodo oblačila hitreje suha, pa lahko tudi ponovimo postopek centrifuge, da bodo oblačila čim bolj ožeta.
- Klima: postavljena naj bo na mestu, kjer ni drugih grelnih teles, kot so npr. luči, da ne bo termostat napačno interpretiral višino sobne temperature. Če jo imamo zunaj na direktnem soncu, ji naredimo senco.
- Hladilnik z zamrzovalnikom: V hladilniku naj bo manj kot 5C, v zamrzovalniku pa okoli -18° C. Ne napolnimo ga preveč, saj to vpliva na učinkovitost. Najboljše je, če pustimo četrtino prostora praznega. Ravno tako ga ne postavimo preblizu stene, da lahko topel zrak kroži. Redno tajajmo zamrzovalnik.
- Pomivalni stroj: Če je preveč naložen, bo manj učinkovit. V kolikor ima eko program, kar pomeni nižje temperature in manj vode, se ga poslužujmo.
Aparate čim več uporabljajmo ob urah, ko velja nižja tarifa, oziroma jih nastavimo na delovanje ob teh urah. Pri tistih, ki jih lahko izklapljamo, to redno počnimo, saj nam tudi v stanju pripravljenosti povzročajo dodatne in nepotrebne izdatke, skupaj letno tudi v višini 100,00 EUR ali več. Ravno tako jih moramo redno vzdrževati in čistiti, saj že obilica prahu, maščob, ostankov raznih snovi itd. lahko zmanjšuje njihovo zmogljivost. Kadar kupujemo nove, vselej preverimo, če imajo funkcije za varčevanje. Poslužujmo se torej eko programov oziroma programov varčevanja, v kolikor so na voljo. Z naštetimi ter drugimi podobnimi ukrepi bodo največji porabniki elektrike v gospodinjstvu lahko delovali bolj učinkovito in nam v prid, da bodo naši prihranki čim višji, zato premislimo, kje in kako se lahko lotimo optimiziranja stroškov.