Koža pri dojenčku je zelo občutljiva in velikokrat prav tako nagnjena k pordelosti in izsušitvi. Predvsem na predelih, kjer je plenica, ter po licih, saj je sploh v hladnejših dneh koža obraza bolj izpostavljena. Redno negovanje in čiščenje kože pri dojenčku bo stanje vidno izboljšalo in ga pomirilo.
Kadar se začnejo takšne težave, jih poskusite reševati s čim bolj naravnimi pripomočki, ki ne vsebujejo parabenov, umetnih barvil in drugih snovi, ki bi lahko dodatno otroka dražila ali mu povzročala srbečico. V nadaljevanju boste tudi podrobneje izvedeli, kakšne so rešitve za nastalo težavo.
Kako poteka čiščenje kože pri dojenčku?
Ko se malček rodi, ima enako kot mi odrasli 3 sloje kože, vendar za razliko od nas niso še povezane in so veliko bolj izpostavljene ter občutljive, na zunanje razmere. Je tudi sama po sebi tanjša in mehkejša ter neporasla. Sama se torej ne more braniti pred vplivi, zato je pomembno, da to opravite vi kot starši ali skrbniki.
Koža pri dojenčku je potrebna vsakodnevne nežne nege, da ublažimo suho kožo in preprečimo možnost dodatne izsušitve.
Potek je enostaven
Nega se seveda razlikuje od otroka do otroka, vendar v osnovi poteka tako:
- nežno čiščenje v obliki kopanja z mlačno vodo (s temperaturo med 35 in 37 °C) ter dodatkom blagega čistilnega izdelka brez mil, ki je hipoalergen in z nevtralnim pH. Kopanje naj traja le nekaj minut;
- vlažilna nega: takoj po kopanju ga ovijte v mehko brisačo in ga osušite. Nato mu nežno masirajte kožo z obnovitvenim mazilom. Predvsem morebitne razdražene predele, kot so lica in tam, kjer je plenica. Če opazite, da po enkratnem mazanju koža še zmeraj postane suha, lahko namažete več krat na dan.
- Zadnja pa je visoka zaščita, ki služi pred izsušitvijo zaradi UV sončnih žarkov, in je pomembna skozi celo leto. Tukaj uporabite nežne kreme iz linije za dojenčke.
Koža pri dojenčku in kaj povzroča izsušitev
Največji organ, ki pridno pomaga pred tem, da ohranimo naravno ravnovesje vlage, je koža. Ta je namreč pri dojenčku tanjša, bolj nežna in njena naravna funkcija bariere, se še razvija. Ker je občutljiva in nagnjena k izgubi vlage, se velikokrat zgodi, da postane suha in hrapava. Na to moramo biti pozorni, saj lahko hitro pride tudi do rdečice in srbečice, ki pa pomeni bolezen, kot je na primer atopijski dermatitis.
Drugače rečeno ekcem, ki je tudi najpogostejša kožna bolezen pri malčkih. Velikokrat pa se tudi zgodi, da dobi na zadnjici razdraženo pordečelo kožo, skupaj z izpuščaji. To ni dermatitis, vendar so tako imenovani »plenični izpuščaji«, ki nastanejo zaradi:
- vlage v plenici;
- drgnjenja ob kožo, kar povzroča suhost in razdraženost;
- bakterijsko ali glivično vnetje, saj reagira na vsebino v plenici- priporoča se bolj redno menjavanje plenice, da povrhnjica ostaja čim bolj suha;
- ali pa je kriv material plenice, vlažilnih robčkov ali kakšnemu čistilnemu sredstvu, ki ga draži.
Pomoč, ko je koža pri dojenčku razdražena in suha
Ker so povrhnjice malčkov različne, ni nujno, da mu bodo sredstva, ki jih dobite priporočena, ustrezala. Zato bodite pozorni in spremljajte reakcijo kože, ki vam bo takoj pokazala resnico.
Najpogosteje se uporablja:
- obnovitveno mazilo brez dišav in konzervansov, ki je popolna izbira za nežno kožo. Priporočljivo je, da vsebuje glicerin, saj le-ta privlači vodo in jo pomaga zadržati v koži.
- Losjon, ki pomaga zaščititi pred razdraženostjo in suhostjo ter
- čistilno olje, ki je odlično za čiščenje same kože, saj ustvari zaščitni filter, ki preprečuje izhod vlage.
Danes dobite na trgu že ogromno različnih pripomočkov, vendar pazite, da so le-ti brez škodljivih snovi, ki bi lahko povzročile, da se koža pri dojenčku dodatno razdraži. Na voljo so v različnih pakiranjih, tako da jih lahko prilagodite in uporabljate tudi, če ste kje izven doma.