Najti trenutke sprostitve v napetem vsakdanjiku postaja vedno večji izziv za številne posameznike. Naši urniki se hitro napolnijo z različnimi dejavnostmi, vse težje pa umirimo tudi svoje misli. Če tako živimo več mesecev in celo let, se prične to odražati tudi na našem telesu. Naše telo sicer to lahko dolgo časa prenaša, a ko porabimo tovrsten kredit, sledi kronična izčrpanost. Tedaj se začnemo zatekati v različne metode, izmed katerih imajo najkrajšo učinkovitost instant rešitve. Nekatere, kot je na primer bipolarna refleksna terapija ali pa lebdenje v vodi v komorah ipd., lahko najprej preizkusimo in ocenimo, če nam ustrezajo dolgoročno. Za nameček pri tovrstnih ni možnosti neprijetnih stranskih učinkov, kot denimo pri uporabi pomirjeval. Ne glede na to, za kakšen pristop se bomo odločili, si moramo za dolgoročne rezultate vzeti dovolj časa in izvesti zadostno število ponovitev.
Refleksna terapija – principi
Gre za metodo, osnovano na teoriji, da predeli oziroma točke na stopalih (ter tudi na dlaneh ali ušesih) predstavljajo povezavo z določenimi telesnimi organi. Na stopalih je namreč kar 7.000 živčnih končičev, ki so povezani s centralnim živčnim sistemom. S pritiskanjem na te točke naj bi se torej sprožali učinki na teh organih oziroma odpravljale blokade, ki preprečujejo ozdravitev nasploh. Na primer za sinuse je potrebno pritisniti v sredino obeh mezincev na stopalih, točke za trebušne organe pa se nahajajo na območju stopalnega loka. Zdravilci na telo v celoti gledajo kot na deset enakih vertikalnih con oziroma po 5 na desni in po 5 na levi strani, točke pa predstavljajo dostop do njih. Ta tehnika je varna tako za otroke kot odrasle. Ne uporabljajmo je zgolj v primerih, če imamo na določenem predelu:
- odprte ali nezaceljene rane,
- zlome,
- opekline,
- ali druge morebitne kronične težave.
Prisotnost po svetu
Podobne metode so v zgodovini poznali v Indiji, na Kitajskem, v Egiptu ter drugod, zahodni svet pa je pričel z njihovo vpeljavo na začetku 20. stoletja in jim dodal svoje pristope. V Evropi se z njo že več kot 40 let ukvarja danska predavateljica Lone Sorensen, ki ima tudi eno največjih tovrstnih šol in po vsem svetu nabira ter predaja naprej svoja znanja. Razvila je več pristopov in jih poimenovala glede na različna področja, ki jih naslavljajo. Morda zato ni presenečenje, da je ravno na Danskem to izjemno priljubljena alternativna metoda zdravljenja, saj se jo je po nekaterih raziskavah doslej poslužila že okoli petina prebivalstva. V Sloveniji zadnja leta ravno tako postaja vse bolj priljubljena in pridobiva na veljavi, vse več pa je tudi licenciranih izvajalcev. Čeprav ne gre za diagnostiko ali odpravo konkretnega zdravstvenega problema, ki zahteva konvencionalno zdravljenje, z njo lahko dosežemo pozitivne spremembe.
Kaj pomeni bipolarna refleksna terapija?
Njena avtorica je omenjena Lone Sorensen, v osnovi pa je to refleksna terapija, ki jo zdravilec izvaja na dveh skrajnih koncih telesa – na glavi in na stopalih, zato je ta dvojnost nakazana tudi v imenu. Gre za masažo oziroma stimulacijo različnih točk, pretežno na glavi oziroma na obrazu (80%), v manjšem obsegu pa na nogah (20%). Stimulacija poteko manualno, zdravilec torej uporablja svoje dlani ter prste, da povzroči proces mentalnega umirjanja in upočasnjevanja dihanja ter srčnega utripa. To je osnova za nadaljnjo globoko sprostitev, ki jo lahko dosežemo v nekaj ponovitvah procesa.
Široka paleta učinkov
Eden izmed učinkov je, poleg povečane sproščenosti, tudi zmanjšanje bolečin in sprožitev procesa samozdravljenja. V splošnem bi lahko rekli, da refleksna terapija pomaga v naslednjih primerih:
- zmanjšanje anksioznosti,
- zmanjšanje bolečin v glavi,
- izboljšanje cirkulacije,
- izboljšanje spanca,
- znižanje krvnega tlaka,
- razstrupljanje oziroma izločanje toksinov,
- povečanje energije,
- omilitev simptomov menopavze ali PMS
ter pri drugih stanjih. Nenazadnje pa nam bodo hvaležna tudi sama stopala.v