Ne le vrhunski športniki, tudi rekreativci so vedno bolj seznanjeni z vsemi koristmi povišanega vnosa beljakovin. Te so še posebej postale zaželene pri bodibilderjih oziroma vseh, ki se ukvarjajo s fitnesom. Medtem pa se je navdušenje nad tem, kar ponuja sirotka v prahu, počasi preselilo tudi med tiste, ki se bolj občasno ukvarjajo s športom in skrbijo za svoje zdravje.
Pa so res edino, kar ponuja sirotka beljakovine? Kaj še lahko najdemo v njej, kar naše telo nujno potrebuje za normalno delovanje in ohranjanje ravnovesja? Da bi izvedeli vse o koristih, ki jih ponuja, morate najprej izvedeti, kako sploh nastane in zakaj velja za tako zdravilno.
Kako nastane in kaj vse vsebuje?
Gre za stranski produkt pri predelavi mleka in nastane med sirjenjem. V mleko namreč pridelovalci mlečnih izdelkov dodajajo mlečnokislinske organizme, ki začnejo postopek sirjenja. Med sirjenjem se namreč zaradi delovanja mlečnokislinskih organizmov mlečna beljakovina kazein začne strjevati, iz nje pa nastane sir. V sirotki pa ostanejo vsi ostali koristni proteini.
Po končanem sirjenju ostane veliko izredno kakovostnih sestavin, kot so minerali, encimi, vitamini ter mlečna kislina in mlečni sladkor, ki jih na koncu vsebuje sirotka. Beljakovine, ki prevladujejo, so predvsem globulini in albumini. Končni produkt vsebuje veliko kalcija in kalija, obenem pa izredno malo maščob ter natrija. Bogata pa je tudi z železom, fosforjem in vitamini skupine B. Velika pozitivna stvar pri tem pa je zelo nizka energijska vrednost, saj vsebuje zelo malo kalorij, zato je primerna za vse, ki se lotijo hujšanja.
Kako vam lahko pomaga sirotka v prahu?
Njena glavna značilnost je zagotovo učinkovito uravnavanje presnove, zato je primerna za vse, ki imajo počasno presnovo in prebavne težave. Vse njene sestavine človeški organizem lahko hitro absorbira, kar pozitivno vpliva na naše počutje. Delovanje vseh koristnih sestavin namreč spodbudi razmnoževanje koristnih bakterij v našem črevesju, kar neposredno vpliva tudi na naš imunski sistem. Zaradi dobre podpore črevesnim bakterijam in sposobnosti zmanjšanja škodljivih bakterij spodbuja organizem k lažjemu izločanju vseh potrebnih prebavnih sokov, hkrati pa uravnava stranske učinke občutljivosti na laktozo.
Poleg odlične podpore črevesju pa sirotka v prahu pospešuje tudi razstrupljanje telesa, saj s svojim delovanjem spodbuja delovanje vseh pomembnih organov, ki skrbijo za prečiščevanje in izločanje strupenih snovi iz telesa, kot so jetra, žolčnik in ledvice. Zaradi zelo majhne količine natrija je zato tudi zelo učinkovita pri zniževanju previsokega krvnega tlaka.
Ni primerna za občutljive na mleko in mlečne izdelke
Če bi jo radi vključili v svojo prehrano in dobro prenašate mlečne izdelke, potem je sirotka v prahu primerna za vas. Dovolj je le, da upoštevate navodila proizvajalca in se držite predpisanega dnevnega vnosa. V primeru, da imate intoleranco na mlečni sladkor, se lahko odločite za prečiščeno različico oziroma izolat. Ta ne vsebuje mlečnega sladkorja, ima pa dovolj vseh potrebnih naravnih proteinov.
Tudi če dobro prenašate mleko in mlečne izdelke, previdnost ni odveč. Pred nakupom skrbno preverite vse prisotne sestavine ter navedbe proizvajalca na embalaži. Najbolj zdravi so namreč tisti prehranski dodatki, ki imajo čim manj aditivov, umetnih konservansov, gostil, dodanih sladkorjev in/ali maščob ter drugih nepotrebnih sestavin. Izberite kakovostnega in zaupanja vrednega proizvajalca, ki ponuja izdelke z visokim deležem naravnih snovi.
Kaj morate vedeti pred uporabo?
Ker je naravno pridelana kratko obstojna, je zato med športniki in rekreativci vse bolj priljubljena sirotka v prahu, ki postaja nepogrešljiv element športne prehrane. Sicer pa je na trgu na voljo cel niz različnih prehranskih dopolnil, ki vsebujejo njene najbolj pomembne sestavine. Vendar na splošno velja, da je veliko bolj priporočljiv nakup izolata, ki vsebuje večinoma proteine z zelo nizko vsebnostjo laktoze in maščob.
Proteine, ki se pridobijo s postopkom sirjenja, lahko najdemo skoraj v celotni živilski industriji, saj jih pogosto dodajajo v različne živilske izdelke. Prisotni so tako v mlečni kot mesni industriji, v pekarskih izdelkih in pijačah, ter povsod tam, kjer je potrebno zgoščevanje in pridelava različnih emulzij.